X

Teme

Medijska pismenost

Bliža se prav poseben torek – dan varne rabe interneta

V torek, 11. februarja 2025, obeležujemo Dan varne rabe interneta 2025. Pri našem partnerju Safe.si, ki je koordinator aktivnosti ob dnevu varne rabe interneta, so dan varne rabe interneta 2025 posvetili izzivom, ki jih umetna inteligenca prinaša otrokom in mladostnikom. V februarju so tako pripravili številne aktivnosti, ki so povezane z uporabo umetne inteligence.

Grafika Dan varne rabe interneta 2025

Kot opozarjajo na Safe.si se je umetna inteligenca v nekaj letih iz nečesa, kar si je bilo težko predstavljati, razvila v tehnologijo, ki je zelo prisotna v naših življenjih. Nekateri ljudje so že izgubili delo zaradi uvajanja umetne inteligence, drugim je delo olajšala. Velik pozitivni vpliv ima na tehnološki razvoj, vendar pa ne gre zanemariti tudi številnih tveganj, ki jih prinaša.

O dnevu varne rabe interneta

V okoli 180 državah iz celega sveta vsako leto v torek v drugem tednu februarja praznujemo dan varne rabe interneta. Na šestih od sedmih celin je vsako leto organiziranih na stotine dogodkov z namenom dviga ozaveščenosti o varni uporabi spletnih tehnologij. Dan varne rabe interneta je osrednji dogodek evropske mreže centrov za varnejši internet. Znotraj mreže že od leta 2005 uspešno deluje tudi slovenski Center za varnejši internet in točka osveščanja o varni rabi interneta Safe.si, ki je koordinator aktivnosti ob dnevu varne rabe interneta.

Mladostniki, ki hitro osvojijo nove tehnologije, so še posebej izpostavljeni, saj zaradi pomanjkanja življenjskih izkušenj težje kritično presojajo informacije in vsebine ter razvojno pogojeno še ne zmorejo oceniti vseh posledic. Že dolga leta se srečujejo s številnimi izzivi, ki jih predstavlja spletno nasilje, neprimerne vsebine in zasvojljivi elementi aplikacij, sedaj pa se soočajo še z nasiljem, ki ga omogoča umetna inteligenca, in namenskim manipuliranjem, ki se ga lahko izvaja z njeno pomočjo.

MiPi svetuje

 

Še preden se seznanite s prihajajočimi dogodki, si oglejte naslednji posnetek o zlorabi umetne inteligence proti otrokom.

(opozorilo: posnetek vsebuje občutljivo vsebino, ki temelji na resničnih dogodkih, zato svetujemo previdnost)

Kaj se bo dogajalo?

Ker se v javnosti veliko pozornosti posveča pozitivnim vidikom uporabe umetne inteligence, je letošnji dan varne rabe interneta namenjen tveganjem, ki se jih sicer v javnosti naslavlja v manjšem obsegu. Da bi opozorili mladostnike, starše in učitelje na tveganja umetne inteligence in jih spodbudili h kritičnemu premisleku, bodo zato v okviru dneva varne rabe interneta 2025 potekale številne aktivnosti, na Safe.si pa so pripravili tudi gradiva, s katerimi bodo osveščali o tveganjih, povezanih z umetno inteligenco. Safe.si vas vabi, da se pridružite njihovim aktivnostim ali pripravite svoje in tako tudi vi pomagate osveščati o izzivih uporabe umetne inteligence.

Staršem bo na voljo brezplačni spletni seminar o tveganjih umetne inteligence za mladostnike, ki ga bo mogoče 13. 2. 2025, od 18. do 19. ure, spremljati prek YouTube. Nanj se že lahko prijavite, povezavo na dogodek pa boste prejeli na svojo elektronsko pošto.

Osrednji dogodek letošnjega dneva varne rabe interneta bo konferenca za učitelje in šolske delavce: Izzivi umetne inteligence. Ta bo potekala 12. 2. 2025, od 8.30 do 15. ure, v veliki dvorani Fakultete za družbene vede na Kardeljevi ploščadi 5 v Ljubljani. Prijave na dogodek so sicer že zaključene, možen pa je vpis v čakalno vrsto. Več informacij o dogodku je dostopnih na tej povezavi.

Aktivnosti bodo potekale tudi na številnih slovenskih šolah in drugih zavodih ter pri podpornikih dneva varne rabe interneta 2025. Zemljevid sodelujočih šol je dostopen na povezavi, več o aktivnostih podpornikov pa na spletni strani Safe.si.

Tudi MiPi se zaveda, da je umetna inteligenca vse pomembnejši del naših življenj

MiPi se umetni inteligenci v svojih prispevkih redno posveča. Že ob bliskovitem vzponu ChatGPT smo opozorili na pasti in izzive umetne inteligence. Pojasnjevali smo prvo uredbo o umetni inteligenci oziroma EU AI Act, ki je medtem že začela veljati, vendar se je še ne uporablja. Povabili smo vas, da preverite, kako razkrinkati vsebine, ki jih je ustvarila umetna inteligenca in kako prepoznati fotografije, ki so delo umetne inteligence. Umetna inteligenca zna ustvarjati tudi globoke ponaredke in iz fotografije vašega otroka ustvariti novo bitje.

Razlogov, da se zavedamo tveganj in pasti, ki jih prinaša umetna inteligenca, njene prednosti pa s pametno uporabo obrnemo sebi v prid, je več kot dovolj, zato vas tudi MiPi vabi, da se pridružite dnevu varne rabe interneta 2025 in redno spremljate objave na portalu.

Oglejte si tudi evropsko stran o dnevu varne rabe interneta. O prenovljenem portalu »Better Interent for Kids« smo večkrat pisali tudi na MiPi-ju. Ker trenutno ravno poteka ozaveščevalna kampanja na temo spletnih videoiger, si preberite, kako odkriti resnične zlobneže v spletnih igrah in pobrskajte še za ostalimi aktualnimi objavami.   

Za več aktualnih novic spremljajte MiPi, ki ga najdete na spletni strani

 

ter na spletnih platformah

 

facebook-logo - SPOTeurope

@PortalMiPi in

 

#beri_mipi.


Nazaj na vse novice